Zespół wokalno-instrumentalny „Girlanda” z Piasku został założony w 1992 roku przez Leona i Zytę Gorol oraz z inicjatywy ówczesnego burmistrza Woźnik, Pana Edwarda Maniurę. Początkowo zespół liczył 16 osób, a próby zespoły odbywały się u Państwa Gorol na podwórku, pod altanką. Członkowie zespołu musieli ćwiczyć bardzo intensywnie i szybko opracować podstawowy repertuar, gdyż na pierwszy występ wyjechali już po 2 tygodniach od momentu utworzenia zespołu do zaprzyjaźnionego z Woźnikami czeskiego miasteczka Kravaře. Bardzo ciepło wspominają swój pierwszy występ. Pamiętają lata 90. jako czas, gdy wiele robili sami i dobrze się przy tym bawili. Panie same szyły stroje, a panowie wymyślali najróżniejsze nakrycia głowy, które niezwykle urozmaicone, często nie miały nic wspólnego z tradycyjnymi śląskimi strojami (na zdjęciu widzimy biały kapelusz, bawarski kapelusz z piórkiem i cylinder).

Lata wstecz w przygotowywaniu występów wspomagali „Girlandę” Pan Henryk Hampel oraz Pani Joanna Graf, do 1995 dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach. Pani dyrektor przyczyniła się po wyboru nazwy dla zespołu, który początkowo istniał po prostu jako zespół folklorystyczny.  Jak wspominają Państwo Gorol, Pani Graf spojrzała na wianki, które znajdowały się na głowach członkiń zespołu i zaproponowała nazwę „Girlanda”. Na zamieszczonej fotografii z 1994 roku widzimy zespół wraz z Panią Joanną Graf. Zdjęcie zostało zrobione podczas III Festiwalu Zespołów Ludowych i Folklorystycznych w Częstochowie.

Nazwa przyjęła się i idealnie koresponduje z kwiecistymi spódnicami, kamizelkami oraz bufiastymi, białymi bluzkami, które zakładają członkinie zespołu na występy. Stroje panów to białe koszule, czarne spodnie i kamizelki, pod szyją chustki. Prezentują się wszyscy na scenie elegancko i tradycyjnie, po naszemu, czyli po śląsku. Przez lata zespół wypracował również scenki rodzajowe, np. kiszenie kapusty, suszenie siana itp., które stanowią miłe urozmaicenie ich grania i śpiewania. Należy przy tym wspomnieć o Panu Janie Strugała, który od samego początku, czyli od 20 lat gra w zespole na gitarze. Natomiast Państwo Gorol miłość do muzyki zaszczepiają kolejnym pokoleniom, gdyż w występach towarzyszą im już nie tylko dzieci, ale również wnuki. Jak zapewniają, chęć do śpiewania, wynosi się z domu.

W 2011 roku zespół „Girlanda” brał udział w XVIII Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza. W 2012 roku członkowie „Girlandy” występowali na dożynkach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na dożynkach w Woźnikach grali i śpiewali pierwszego dnia dożynek, tj. 18 sierpnia (na fotografii obok „Girlanda” podczas występu w Woźnikach), a także brali udział w korowodzie dożynkowym. 8 września 2012 pojechali do Chorzowa na Festiwal Mięsa „Świętomięs Polski”.